Hogyan használhatod fel változatosan a sütőtököt?

Szerző: szept 15, 2021

Hacsak az ember nem szereti annyira a sütőtökkrémlevest, hogy napokig tudná enni, akkor biztosan felmerül benne, hogy mégis mit kezdjen egy egész sütőtökkel. Ebben a bejegyzésben erre hoztam pár olyan ötletet, ami nálunk már többször bevált.

Nálunk az ősz és a tél tényleg a sütőtökről szól. Van, hogy hetente többször is fogyasztjuk különböző formában, így az évek során elég sok receptet kipróbáltunk, volt miből válogatni, amikor leültem, hogy megírjam ezt a bejegyzést. Az idei nagy projekt az, hogy saját tököket neveljünk. Eddig jól halad a dolog, instagramon szoktam megosztani képet az aktuális helyzetről.

 

Először kezdjük egy kis elmélettel: mit nevezünk sütőtöknek és miért jó fogyasztani (azon túl, hogy finom)?

Alapvetően a sütőtök kifejezést gyűjtőfogalomként használjuk azokra a tökfélékre, amiket leginkább sütve fogyasztunk. Még a hagyományosan hozzá társított narancssárga szín sem alapkövetelmény, elég csak a nagydobosi kék sütőtök héjára gondolnunk. Lehet kicsi, mint egy Hokkaidó tök, lehet körte alakú, mint a kanadai sütőtök. Ami közös bennük az, hogy ősszel kezdődik a szezonjuk és a jó eltarthatóságuk miatt télen is ugyanúgy fogyaszthatók.

Ha a beltartalmi értékeit nézzük, akkor ki kell emelnünk, hogy kálium-, kalcium-, réz- és cinktartalma miatt jó választás a téli időszakban a megfelelő ásványianyag-bevitel eléréséhez. Narancssárga színét a béta-karotin adja, ami az A-vitamin előanyaga, és egyébként antioxidáns hatású vegyület is. (Az antioxidánsokról tervezek írni egy külön bejegyzést, ezért itt most nem mennék bele részletesebben a témába.)

Ha pedig lelki oldalról nézzük, szerintem kifejezetten jót tud tenni az embernek a téli, szürke hónapokban, ha egy ilyen élénk színű ételt ehet.

Hogyan használjuk fel?

Sütőtökkrémleves: Először a főiskola alatt készítettem el és elsőre jól sikerült, szóval kijelenthetjük, hogy nehéz elrontani. Körülbelül egy kiló sütőtököt szoktam használni hozzá (vagy méregetés nélkül egy kanadai sütőtök felső részét). Megpucolom, összekockázom. Közben összekockázok egy kis fej vöröshagymát. Ezt olajon vagy vajon megpirítom, ehhez adom hozzá a tököt. Sózom, borsozom, teszek bele egy kis gyömbért, aztán felöntöm annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Amikor megpuhult egy botmixerrel lepépesítem és hozzáadok egy kis doboz főzőtejszínt. Még rottyantok egyet rajta és kész is van. Pirított tökmaggal és sajttal megszórva szoktam tálalni. De mehet rá egy kis tökmagolaj is.

Sült sütőtök: amikor krémlevest készítek általában megmarad a tök alsó fele, amit nagyon szépen össze lehet vágni szeletekre és kb. 200 fokon 40 perc alatt egyszerűen megsütöm őket mindenféle ízesítés nélkül. Az így megsütött tököt le is pürésíthetjük, a pürét pedig süteményekhez vagy curry alaphoz használhatjuk fel.

Sütőtök, mint köret: meghámozom a tököt, felvágom kis kockákra, meglocsolom egy kis olajjal és megszórom rozmaringgal, aztán mehet is a sütőbe. Húsok mellé kifejezetten jó köret, akár krumplival vegyesen is.

Sütőtök sós ételek alapanyagaként: a felkockázott tököt használhatjuk rizottóba, de vegán currybe is szuper alapanyag. Én Fatimapanka receptjét szoktam elkészíteni, ami az egyik kedvenc ételem is lett azóta, hogy először kipróbáltam. Most is van itthon egy konzerv kókusztej, várva, hogy kerüljön mellé sütőtök a kertből.

Sütőtök desszertekben: nálunk az étcsokis-sütőtökös kuglóf a sláger, itt az eredeti receptben lévő narancshéjat szoktuk étcsoki darabkákra cserélni. De a fentebb linkelt Fatimapanka videóban szereplő muffin is nagyon finom. A szerintem leginkább filmekből ismert sütőtökös pitét is kipróbáltam tavaly, nagyon finom lett, kifejezetten érdekes ízvilág az almáspitén felnőtt ízlelésnek. Ennek a receptjét Fatimapanka szakácskönyvéből, a Yama kitchenből vettem.

Mi legyen a maggal? Erre nagyon szuper megoldás Farkas Lívia tökmagos erőlevese. Nem megy kárba semmi és még egy szuper levesed is lesz a végére.

Remélem, meghoztam a kedvetek pár új recept kipróbálásához. Zárásként egy kis érdekesség: a faluban, ahol felnőttem régen volt egy olyan hagyomány, hogy szenteste sütőtököt kellett enni, mert akkor egész évben egészséges lesz a család. Bár nem vagyok babonás, ezt a szokást igyekszem követni. Ha másért nem is, legalább a karácsonyi menübe is bele tudom csempészni a sütőtököt.

Share This